Silný vietor, krupobitie, blesky sú sprievodné javy búrok, ktoré môžu vážne poškodiť vašu nehnuteľnosť. Osobitne zraniteľné sú práve rekreačné objekty, ktoré nie sú celoročne obývané a pravidelne kontrolované. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako im poskytnúť maximálnu možnú ochranu.
Skontrolujte si svoje poistenie
Nech už robíte akékoľvek preventívne opatrenia, proti rozmarom počasia sa nedá bojovať na 100 %. Vždy existuje riziko, že extrémna búrka napácha škody aj na dobre zabezpečenej nehnuteľnosti. Preto je taký dôležitý váš prvý krok – overiť si, či máte naozaj kvalitné a komplexné poistenie.
Pozorne si preštudujte svoju poistnú zmluvu. Vzťahuje sa na všetky riziká spojené s letnými búrkami? Máte kryté škody po zásahu bleskom, krupobitím, víchricou? Pamätá vaša poistka aj na následné škody spôsobené prívalovými dažďami či záplavou?
Poisťovne dnes ponúkajú rôzne pripoistenia a extra balíky krytia, ktoré rozširujú základný rozsah ochrany. Union poisťovňa však ponúka riešenie pre tých, ktorým balíčkové riešenia nevyhovujú. Jednoducho si naklikáte poisteni na mieru sami.
Prezrite strechu a okná
Kvalitná a udržiavaná strecha je základom ochrany pred nepriazňou počasia. Nájdite si chvíľu a ešte pred búrkovou sezónou dôkladne otestuje jej stav. Skontrolujte, či nikde nechýbajú škridly, šindle alebo iná krytina. Venujte pozornosť aj prípadným prasklinám či dieram, kadiaľ by mohla zatekať voda.
Nezabudnite ani na okná a dvere. Sú všade správne tesnenia? Fungujú ako majú? Ak máte okenice, tak isto preverte ich funkčnosť.
Odstráňte potenciálne rizikové konáre
Jedným z najväčších problémov, čo sa týka poškodenia striech, sú padajúce konáre Stačí jeden silný nárazový vietor a kmeň stromu vám môže skončiť v strede chalupy.
Preto nezanedbávajte údržbu stromov v okolí chalupy. Suché a polámané konáre včas odrežte. Myslite na to, že odtrhnuté vetvy môžu ľahko poškodiť strechu, fasádu či okná vašej stavby.
Upevnite voľne položené predmety v exteriéri
Všetky voľne položené predmety z okolia stavby je potrebné pred búrkou zhromaždiťa pevne zaistiť. Ide napríklad o:
- záhradné stoličky a stoly,
- slnečníky,
- detské hračky,
- náradie a podobne.
Počas silného vetra by sa z nich mohli stať nebezpečné „projektily".
Vypnite hlavné ističe a odpojte citlivú elektroniku
Pred odchodom z chalupy či chaty vždy vypnite hlavný istič elektriny. Predídete tak prípadnému požiaru po zásahu bleskom. Rovnako odporúčame odpojiť všetku citlivú elektroniku zo zásuviek – televízor, počítač, audio systém… Prepäťová vlna po búrke ich môže vážne poškodiť.
Chráňte sa pred vniknutím vody
Ak to konštrukcia vašej strechy umožňuje, zvážte inštaláciu strešných žľabov a zvodov. Pomôžu lepšie odviesť prívalové zrážky a ochrániť fasádu i základy. Zabezpečte tiež pivničné okná šachtami a vaničkami, ktoré zamedzia vniknutiu vody do pivnice.
Čo robiť, keď sa búrka blíži alebo už začala?
- Sledujte pravidelne predpoveď počasia, najmä na lokalitu, kde sa vaša chata nachádza. Všímajte si najmä výstrahy SHMÚ pred silnými búrkami, prívalovými dažďami či orkánmi.
- Ak ste práve na chate a schyľuje sa k búrke, pozatvárajte všetky okná a dvere. Stiahnite tiež rolety či okenice, ak ich máte.
- Odpojte všetky elektrické spotrebiče zo zásuviek, nielen citlivú elektroniku.
- Zostaňte vo vnútri a nevychádzajte von, kým búrka nepominie. Vyhýbajte sa najmä otvoreným priestranstvám, vodným plochám či osamelým stromom.
Vyvarujte sa častým chybám
- Nenechávajte na chate cenné veci a dokumenty zbytočne bez dozoru. Odneste si ich radšej so sebou, keď odchádzate.
- Nepodceňujte upchaté strešné žľaby. Voda sa tak nemá kadiaľ dostať preč a hrozí ešte väčšia škoda.
- Nestavajte ani neparkujte autá a iné vozidlá tesne pri stene chalupy. Vietor a padajúce konáre ich môžu poškodiť a úlomky z nich zase môžu rozbiť vaše okná.
Extra tip: Ak máte vlastnú studňu či žumpu, po silnej búrke sa uistite, či nebola kontaminovaná. V prípade pochybností nechajte radšej urobiť rozbor vody.