Registrovať
Zabudol som svoje heslo

Sobota 4. Apríl 2020 | meniny má Izidor

Monitorujeme 1650 informačných zdrojov

Kedy je čas prezuť pneumatiky

Prezutie pneumatík je povinnosť, ktorú si väčšina šoférov necháva na poslednú chvíľu. Keď prvýkrát primrzne, alebo sa začne sypať biely poprašok, nastáva zhon, dlhé rady v autoservisoch, zháňanie kvalitných a cenovo dostupných pneumatík. Prezutie však nie je len zákonná povinnosť, je to spôsob, ako ochrániť seba aj ostatných účastníkov premávky.

Poznáte tie videá, ako cez cestu prechádza mamička s kočíkom, deti zo školy alebo slečny, ktoré majú oblečené tesné dámske športové oblečenie? Po vlhkej vozovke v sychravom počasí sa približuje auto, šofér si práve prepína pieseň v rádiu, a tak si nestihne včas všimnúť chodcov. Začne brzdiť, letné pneumatiky sa však  šmýkajú a dôjde k tragédii...

Brzdná dráha letných pneumatík

Letné pneumatiky sú prispôsobené pre jazdu v teplých ročných obdobiach. Zmes, ktorá sa na ich výrobu používa je tvrdšia, takže mäkne pri vyšších teplotách a dobre prilieha k vozovke. V zime sú však letné pneumatiky absolútne stuhnuté a tvrdé, neprispôsobujú sa dobre povrchu cesty a zvyšuje sa riziko nehody.

Najnebezpečnejšie sú letné pneumatiky samozrejme pri strete s ľadom, avšak aj jemne poprášená vozovka robí letným pneumatikám problém a spôsobuje veľmi dlhú brznú dráhu. Pre predstavu, kým v zime na zimných pneumatikách pri rýchlosti 50 km/hod zabrzdíte, na letných pneumatikách pri tých istých podmienkach prejdete ešte 31 metrov navyše, ak samozrejme nedostanete šmyk a nestočíte sa.

 

Kedy je čas prezuť?

Na Slovensku nie je presne stanovený termín prezutia na zimné pneumatiky, podľa zákona je však prezutie povinné, keď nočné teploty klesnú pod 7°C. Zimné pneumatiky sa vyrábajú z mäkšej a pružnejšej zmesi, ktorá má dobre fyzikálne vlastnosti pri mrazoch, odoláva im a aj keď teploty klesnú hlboko pod nulu, odolávajú tuhnutiu.

Dezén by nemal byť nižší ako 3 mm, aj keď v susedných krajinách je povolený dezén len s hĺbkou do 4 mm. Pre porovnanie, nové zimné pneumatiky majú dezén vysoký 8 mm. Ak prezúvate úplne nové pneumatiky, nenechávajte si prezutie až do mrazov, pretože pre dosiahnutie optimálnych vlastností musia mať pneumatiky najazdených aspoň 300 km.

Datum: 16.10.2015


Copyright © 2009 news.sk Všetky práva vyhradené. Autor a prevádzkovateľ nezodpovedajú za obsah a jeho následky.

Na tejto stránke používame cookies viac informácií

Pridať server: 

Do kategórie:

Pridať

Zrušiť

Pridať novú kategóriu

Pridať

Zrušiť