Registrovať
Zabudol som svoje heslo

Nedeľa 21. Apríl 2019 | meniny má Ervín

Monitorujeme 1680 informačných zdrojov

Porovnanie PZP online

V nasledujúcom článku si predstavíme základné fakty o povinnom zmluvnom poistení, aby sa každý mohol rýchlo a jednoducho zorientovať v tejto problematike. 

Taktiež si povieme o možnosti využiť PZP porovnanie online cez Uzavripzp. Získate takto najlacnejšie poistenie, vďaka jednoduchému výpočtu kalkulačkou.

Čo to vlastne PZP je?

Je to vlastne zákonné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú motorovým vozidlo. Znamená to, že ak spôsobíte pri jazde na aute nehodu, alebo len menšiu škodu, nemusíte dotyčnému platiť za škodu, túto mu nahradí poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené PZP. Hoci aj online. Takto štát chráni obete dopravných nehôd. Ak by sa totiž museli domáhať samy preplatenia škody na aute či na zdraví, ktoré utrpeli pri dopravnej nehode, často krát by sa nedomohli svojho práva. Takto majú istotu, že škodu im nahradí poisťovňa. 

PZP je teda povinné zo zákona. Musia ho mať uzatvorené majitelia všetkých motorových vozidiel. Konkrétne sa to týka:

  • osobných aj nákladných áut,
  • motocyklov,
  • tiež autobusov,
  • štvorkoliek,
  • ale napr. aj historických vozidiel.

V podstate všetky vozidlá, ktoré majú pridelené evidenčné číslo a pohybujú sa po slovenských cestných komunikáciách musia mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.   

Ako všetky poistné produkty, aj zákonné poistenie má svoje limity poistného krytia. Minimálnu výšku krytia v tomto prípade garantuje štát, napriek tomu poisťovne môžu mať rôzne výšky krytia, teda môžu poskytnúť vyššie krytie. Krytie sa v prvom vzťahuje na materiálne škody na vozidle a potom na škody, ktoré vzniknú pri nehode na zdraví. Tu platí aj náhrada za škodu pri trvalých následkoch a aj v prípade úmrtia. Pri škodách na vozidle je minimálna výška limitu krytia 1 000 000 eur. Týka sa to poškodenia, zničenia a odcudzenia vozidla, pokrýva to aj náklady súvisiace s právnym zastúpením. Pri náhrade škody spôsobenej na zdraví je ten limit vyšší, minimálne krytie je vo výške 5 000 000 eur.   

Platnosť poistenia

Pri platnosti krytia PZP môžeme hovoriť o územnej a časovej platnosti. Čo sa týka územnej platnosti, tak samozrejme vám platí na území Slovenska, ale aj v zahraničí. Pri uzatvorení poistenia dostanete ako potvrdenie Bielu a Zelenú kartu. Bielou kartou sa preukazujete na Slovensku a Zelenou v zahraničí. Na Zelenej karte máte pre to aj uvedené krajiny, v ktorých vám PZP platí. Konkrétne ide o krajiny Európskej únie, ďalej Island, Nórsko a Švajčiarsko.

Ak hovoríme o časovej platnosti, PZP online sa bežne uzatvára na dobu neurčitú s platnosťou na jeden rok. Ak by ste včas poistenie nevypovedali, tak vám bude automaticky predĺžené na ďalší rok. Začiatok poistenia je daný dátumom na poistnej zmluve. Pamätajte na to, že povinné zmluvné poistenie musíte mať uzatvorené hneď pri prvej jazde po slovenských cestách, resp. sa musíte pri zápise auta na polícii preukázať dokladom o zaplatení PZP.

Ako si môžem uzavrieť PZP online?

Tie možnosti uzatvorenia povinného poistenia sú klasické, môžete tak urobiť osobne na pobočke, telefonicky a samozrejme aj online. Najjednoduchšie je to momentálne online a táto možnosť je v súčasnosti aj najrozšírenejšia. Na internete existuje aj možnosť porovnania povinného zmluvného poistenia, a to prostredníctvom tzv. online PZP kalkulačiek. Vďaka tomu si rýchlo porovnáte všetky dostupné ponuky na trhu a môžete si tak vybrať to najlacnejšie PZP. Pomocou kalkulačky si následne môžete vybrané poistenie aj hneď uzatvoriť. Online poistenie vám ušetrí nielen čas, ale aj peniaze. Takéto porovnanie by mal využiť každý.

Dá sa na zákonnom poistení nejak ušetriť?

Na PZP vplýva viacero faktorov, ktoré následne ovplyvňujú jeho výslednú cenu. Poisťovne samozrejme poskytujú aj rôzne zľavy pre svojich klientov, ako napr. držiteľom preukazu ŤZP, alebo verným zákazníkom s viacerými uzatvorenými poistnými produktmi.

Asi najviac vplýva na cenu škodový priebeh. Takže ak ste jazdili bez nehody, na poistení určite ušetríte. Bezškodový priebeh sa dokladuje niekoľko rokov dozadu.

Vo všeobecnosti ale platí, že za PZP si menej zaplatia:

  • vodiči v strednom veku,
  • s viacročnými skúsenosťami vodiča,
  • najlepšie ak sú rodičmi maloletých detí,
  • bývajúci v menšom meste
  • a vlastniaci automobil strednej triedy.

Ale mladí vodiči nemusia zúfať, určite si aj oni dokážu nájsť priaznivú cenu za PZP. Stačí využiť online porovnanie.

 

Datum: 06.04.2019Copyright © 2009 news.sk Všetky práva vyhradené. Autor a prevádzkovateľ nezodpovedajú za obsah a jeho následky.

Na tejto stránke používame cookies viac informácií

Pridať server: 

Do kategórie:

Pridať

Zrušiť

Pridať novú kategóriu

Pridať

Zrušiť