Registrovať
Zabudol som svoje heslo

Nedeľa 20. Október 2019 | meniny má Vendelín

Monitorujeme 1668 informačných zdrojov

chorí a skromní

10.10.2019 01:12 Ten, kto má veľa, chce mať stále viac. O čo všetko by musel prísť, aby mu k šťastiu stačil hoci iba pohľad z okna? O všetko. O domov, zdravie, možnosť slobodného rozhodovania sa. O to môcť sa ráno obliecť do vlastného oblečenia, môcť vo voľnom dni vstať, kedy sa mu zachce, môcť  jesť vtedy, keď chce a to čo chce, ísť spať keď spať chce, nie vtedy, keď mu zhasneme.. Môcť jednoducho vstať a ísť.

Pilot

10.10.2019 01:12 Robím pedikúru 93-ročnému mužovi. On rozpráva, ja počúvam a chvíľami zabúdam, čo mám robiť. Počúvam s otvorenými ústami poetický opis milovaného povolania a uspokojujúceho života. Pán pilot ma občas musí napomenúť, aby som láskavo pokračovala v tom, čo robím, lebo ho už bolí zadok z toho sedenia na stoličke. A tak pokračujem a okrem iného sa dozvedám, aká vulgárna vec sa mu stala, kto je flamender a aké 4 základné prvky si praje k Vianociam.

Básnik

10.10.2019 01:12 Nevedela som, že chlap, o ktorého sa už pár dní staráme, je básnik. Človek málokedy vyzerá na to, čím v skutočnosti je. Do dokumentácie sa u nás nepíše zamestnanie, ale aktuálne zaradenie a to je stabilne dôchodca. Takže ak sa chceme o ľudoch niečo dozvedieť, musíme sa spolu rozprávať. Rozprávanie nie je stratou času. Aj keď, ako vrchnosť vraví, za to nás neplatia. Ale v tomto si mnohí nedáme povedať a rozprávame sa, alebo čo je myslím ešte dôležitejšie - počúvame.

pod vplyvom závislosti od práce

10.10.2019 01:12 Ráno sa budem v šatni prezliekať do bieleho a spolu s Margit budeme frflať na robotu, na pracovný čas, na vedenie, na mzdu, na celú organizáciu. Čo sa dá aj čakať od človeka, ktorý vstáva ráno o štvrtej a po tme sa zakráda nie práve bezpečnou bratislavskou štvrťou do práce? Po dvoch dňoch v službe budem ale doma prešľapovať z nohy na nohu a tešiť sa na tie galeje. V duchu budem premýšľať ako sa má, ako sa cíti a ako je postarané o pána M., o pána H., o pána K., o pána U., o pána R. a samozrejme budem myslieť aj na naše dámy, ale brala som to tak z kraja ako ležia po izbách. Nadávam z permanentného nevyspatia sa a zo spolupatričnosti k sociálnej skupine zamestnaných , ale do práce sa teším kvôli nim. Kvôli mojim detiskám. Nedajú sa nezbožňovať.

Čudo - validácia

10.10.2019 01:12 Validácia. S týmto slovom som sa prvýkrát stretla na exkurzii v domove pre nevidiacich a zrakovo postihnutých vrátane ľudí trpiacich demenciou, vo Viedni. Validácia = metóda, ktorej autorkou je Naomi Feil, táto metóda pomáha v komunikácii s pacientmi v rôznych štádiách demencie. Zaujalo ma to a tak som sa ocitla na workshope validácie.

Energetické babičky

10.10.2019 01:12 Mám rada pani Henrietu, zoznámila som sa s ňou u nás v liečebni. Pani Henrieta má 87 rokov, je to stále elegantná žena a vtipná spoločníčka. Občas zájdem k pani H domov, keď ma zavolá, keď potrebuje drobnú službu, keď sa chce porozprávať. Sadnem si k nej, zapálime si. Ja sviatočne, ona úplne bežne.

náhle

10.10.2019 01:12 

Svetlé okamihy 2

10.10.2019 01:12 Bola som pozrieť Juraja, vôbec sa nezmenil. Sedeli sme a popíjali lenivé pivo. Polemizoval o tom, že život je len o práci a povinnostiach, že len pár krásnych svetlých okamihov a zážitkov stojí za to, aby človek žil.   Tak ja neviem, ale mám tendenciu vidieť svet v opačnom garde. Svet je krásne miesto, ale sú okamihy, ktoré sú smutné, zlé, boľavé, ktoré túto krásu zatieňujú.

Svetlé okamihy

10.10.2019 01:12 Pán H je chorý imobilný muž, ročník 1935, prejavuje sa u neho starecká demencia aj alzheimer... Zvyčajne rozpráva z cesty - chce ísť na pohreb svojej matky, chce ísť kadečo vybavovať do banky, na poštu. Veľmi ho vyčerpáva snaha vyliezť cez zábranu postele, vyčerpávajú ho naše „nelogické" tvrdenia, že to nie je možné a že to nie je tak, ako si on myslí. Vyčerpáva ho naša snaha udržať ho v súčasnosti a v realite. Začali OH, a ja viem, že on bol zanieteným športovcom. Nejako mi napadlo ponúknuť mu tému, v ktorej je doma on a ja vôbec. Dať mu pocítiť, že teraz on hovorí k veci a ja len tak zízam. Tento akože popletený muž mi poskytol rozhovor.

Nezastaviteľné

10.10.2019 01:12 To starnutie mi skutočne lezie na nervy! Musela som sa dotrepať ku gynekológovi, aby mi okrem jeho diagnózy našiel ešte jednu, že vraj mám ísť aj na ortopédiu. Nerobili sme pritom nič neštandardné, prisahám! Len som nevedela udržať nohu v tom čudnom uhle „ na koze". To starnutie mi skutočne lezie na nervy.

Fuj, pedikúra

10.10.2019 01:12 Jeden známy mi povedal, že o pedikúre, teda o ošetrovaní nôh sa nedajú písať články. Aj tak to skúsim. Mám rada články o rôznorodej práci. A kto vie, čo také ošetrovanie nôh vlastne obnáša? Zvlášť ošetrovanie nôh ležiacich a rôzne postihnutých ľudí. No veru obnáša. Zvlášť pri chlapoch a zvlášť pri tých, ktorí to v živote nezažili. A tých je požehnane. Veru si aj vypočujem. A vy si môžete prečítať. Napríklad klient, pán M. to ktovieako dobre nezvládal, pán pred 90-tkou, ošetrenie mu objednala manželka a manželku treba počúvať, a tak statočne mlčal - skoro do konca. Ale nakoniec sa predsa len nezdržal a povedal mi:

Nechajte zomrieť 90 a viac ročných

10.10.2019 01:12 Dvaja príbuzní, muž a mladá žena, „ženú" skoro 90-ročnú babičku po chodbe. Babička sa kŕčovito drží chodítka. „Ona potrebuje cvičiť!" - erudovane nám zvestuje vnučka, po upozornení, že babička ledva stojí na nohách. Veru, v zdravom tele zdravý duch. Tak hybajme s babkou na hrazdu.

Zo zápisníka.....Už ma dojíma aj MDŽ!

10.10.2019 01:12 Stojíme s otcom pri maminej posteli. „Dnes máme výročie od kedy sa poznáme. Zoznámili sme sa pred 50 rokmi na zábave MDŽ. Keby tam vtedy neprišla, teraz by ste tu neboli . Vieš si ju predstaviť? Taký 17-ročný žabec" - povedal otec s pohnutím v hlase a rumencom na tvári.

s pomocou vašou

10.10.2019 01:12 Stalo sa mi to, čoho sa bojí každý človek trpiaci nejakým dlhodobým ochorením, napríklad diabetik, epileptik.. Bojí sa toho, že mu ostane zle niekde na verejnosti a niekto ho štítivo obíde.

Zo zápisníka.....V hrúze človek

10.10.2019 01:12 Ležala skrútená v posteli, zľakla som sa, že má bolesti. Mala. Bolela ju duša. Duša rodiča vie veľmi bolieť. Z tej bolesti bolí celý človek. Jeho telo sa skrúca v posteli hľadajúc útechu. Útechu od kohokoľvek, hoci aj od sanitárky. Nasleduje autentický záznam človeka "v hrúze". Človeka - matky.

Následujúci mesiac

Copyright © 2009 news.sk Všetky práva vyhradené. Autor a prevádzkovateľ nezodpovedajú za obsah a jeho následky.

Na tejto stránke používame cookies viac informácií

Pridať server: 

Do kategórie:

Pridať

Zrušiť

Pridať novú kategóriu

Pridať

Zrušiť