Rozšírené hľadanie
Sobota 13. Apríl 2024 |
meniny má Aleš

Výlet do prírody - čo si zobrať zo sebou na vychádzku do lesa počas jesene?

Datum: 24.10.2022

Rozhodli sa tento víkend vydať do hôr alebo na túru do prírody? Dovoľte si poradiť, čo by vo vašom batôžku nemalo chýbať, a na čo by ste pri balení na výlet s rodinou určite nemali zabudnúť.

Výlet do prírody

Ak ste sa odhodlali stráviť určitý čas v prírode alebo na horách, uistite sa, že ste si zbalili nielen to, čo budete potrebovať, ale aj veci, ktoré by sa vám mohli zísť. Veľkosť a množstvo jednotlivých vecí v batožine závisí od viacerých faktorov.

V prvom rade ide o dĺžku pobytu. Idete na jednodňovú turistiku, alebo máte v pláne stráviť tri dni v stane? S pribúdajúcim časom sa automaticky zvyšuje aj pribalené množstvo oblečenia. Ďalším z faktorov je počet účastníkov výletu. Idete na výlet s celou rodinou alebo len s partnerom? Aj to rozhodne, čo si do batoha prihodíte. A neposlednom rade je to trasa, počasie a sezóna, v ktorej sa rodinný výlet organizuje.

Príprava na balenie

Na začiatku je najdôležitejšie zvoliť si tú správnu tašku či vhodný batoh, do ktorého si budete baliť veci. Ak idete s malými deťmi, nemali by ste zabúdať ani na ich veci, ktoré budete niesť so sebou. Pri starších deťoch s vlastnou batožinou je to už o čosi jednoduchšie.

Výber batoha sa prispôsobuje nielen trvaniu pobytu, ale aj dĺžke trasy, počas ktorej ho budeme musieť mať na chrbte. Neodporúčame sa vydať na cestu s malým, no zároveň ovešaným ruksakom, ani si neberte zbytočne veľké batohy. Skúste zlatý stred.

Ešte než začnete baliť, naskladajte si všetky veci na jedno miesto. Tak dostanete prehľad, čo už nachystané máte a po čo si ešte musíte odskočiť, povedzme dole do kuchyne. A ďalej vás čaká už len odškrtávanie zo zoznamu.

Kvalitná, nepremokavá obuv a oblečenie vhodné na turistiku

Do lesa určite nepatria sandále, šľapky a tenisky bez šnúrovania. Hoci by bolo akokoľvek horúco, dôležitá je pevná obuv. Topánky, či botasky by nemali byť nové, ale patrične vychodené a pohodlné, aby nevznikli otlaky a bolesti nôh.

Na mysli máme najmä pohodlné oblečenie z priedušných materiálov. Chrániť by vás mali za každého počasia, preto si pre istotu zbaľte viac kusov. Bavlnené tričká, ktoré dobre absorbujú vlhkosť, priedušné nohavice alebo šušťáky. Nie však rifle. Výlet do prírody si vyžaduje, aby ste sa vo svojom oblečení mohli voľne pohybovať, aby vás nič nepríjemne netesnilo a netlačilo.

Aj keď sa vyberiete na turistiku v lete, nezabudnite si zbaliť nepremokavý vrchný kus oblečenia. Nepriepustná bunda či pršiplášť vás ochránia pri náhlej zmene počasia, ktorá je  častou realitou najmä v horách. Ďalej mikinu, teplé bavlnené ponožky a v neposlednom rade aj klobúk, šiltovku a šatku na krk.

Výber každého kusu oblečenia prispôsobujeme, ešte raz pripomíname, počasiu a ročnému obdobiu. V zime si preto pribaľte aj teplé rukavice, šál a čapicu. Vedeli ste, že minimálne tretina tepla uniká cez hlavu? Dbajte na to, aby mali všetci členovia výpravy po ruke vhodnú pokrývku hlavy.

Jedlo a tekutiny

Aj tu sa riadime heslom: lepšie je viac, ako menej. Fľaša čistej vody alebo minerálky pre každého člena posádky, na desiatu zvoliť chlieb, rožky alebo sendvič, plus ovocie. Nezabudnite na maškrtné jazýčky. Pripravte si pre vašich najdrahších pár sladkých oplátok a cukríky.

Od dĺžky trasy závisí množstvo, ktoré musíte zbaliť. Vopred si nájdite a naštudujte, kde sa nachádzajú v okolí najbližšie reštaurácie a bufety,  v ktorých by ste sa mohli dobre najesť, občerstviť alebo doplniť zásoby.

Jedlo a tekutiny zbaľte nakoniec, aby sa nachádzali navrchu a boli stále na dosah. Prvý hladoš rodiny sa môže ohlásiť už za rohom vašej ulice. Doplnky výživy pre hráčov sú tiež kvalitný prídavok k balenej strave.

Bezpečnosť na prvom mieste

V rámci bezpečnosti a ochrany zdravia seba a svojich najbližších, lekári odporúčajú mať pre každý prípad zbalenú rodinnú lekárničku. Tá by mala obsahovať náplaste, sterilný obväz, dezinfekčný prostriedok a lieky. A to nielen tie, ktoré užívate vy, alebo iný člen rodiny pravidelne, ale aj najčastejšie vyhľadávané lieky proti bolesti, horúčke, pri ťažkostiach s trávením a hnačke.

Slniečko môže byť zradné, najmä ak sme mu vystavení počas celého dňa. Na pripravenú hromadu si prineste opaľovací krém s vysokým faktorom, hydratačný krém a balzam na pery (najmä v zime). Na prevenciu proti kliešťom a komárom si zaobstarajte repelentný sprej.

Ako sa správne pobaliť na túry a rodinné výlety sa najlepšie naučíte praxou a skúsenosťami z už absolvovaných ciest. Vyhľadať si obchod pre poľovnícke potreby pomôže nájsť navyše predmety čo pribaliť.

 

Čítané: 2445 x