Rozšírené hľadanie
Nedeľa 21. Júl 2024 |
meniny má Daniel

Ako vybrať správne pracovné rukavice? Máme pre vás užitočné tipy!

Datum: 30.03.2022

Pracovné rukavice sú dôležitým ochranným pracovným prostriedkom, zabezpečujú bezpečnosť rúk pred zraneniami pri nehodách na pracovisku.

Ako vybrať správne pracovné rukavice

Existuje mnoho typov, každý vyhovuje iným špecifickým potrebám. Uistite sa, že kupujete ten správny pre vás!

Pracovné rukavice sa delia podľa rôznych kritérií – z hľadiska použitých materiálov, účelu použitia, odolnosti a mnohých iných faktorov.

Rukavice vyberajte podľa možného rizika

Ak pracujete s ľahkými a tupými predmetmi, ideálne pre vás budú bezšvíkové rukavice máčané v polyuretáne, nitrile, PVC či latexe. Tento typ sa postará o dostatočnú ochranu rúk pred nečistotami a odreninami, rukavice vám tiež zaisťujú protišmykovosť pri manipulácii s klzkými predmetmi. Ak pracujete s horúcimi, studenými alebo ostrými predmetmi, hľadajte variant rukavíc, ktorý vás ochráni pred výkyvmi tepla. Budete potrebovať rukavice zaisťujúce ochranu pred vysokými teplotami, ochranu proti prepichnutiu alebo neprerezné rukavice. Na podobné situácie vás najlepšie pripravia rukavice z aramidových vlákien, ktoré sú pružné a odolné proti rezu aj teplu.

Práca s toxickými chemikáliami vyžaduje špeciálne rukavice

Čelíte pri práci chemickým rizikám? Pri práci s toxickými a nebezpečnými chemikáliami si vyberajte rukavice určené na tieto účely. Tie sú podľa noriem rozdelené na tri typy: C, B a A. Typ C zabezpečuje ochranu proti nízkym chemickým rizikám, typ B znamená ochranu proti stredným chemickým rizikám, typ A je ochrana proti vysokým chemickým rizikám. Pri práci s elektrickými zariadeniami vždy voľte izolačné gumové rukavice, ktoré chránia pred úrazom elektrickým prúdom.

Na čo si dať pozor pri výbere rukavíc?

Pracovné rukavice dokážu ochrániť pred vážnym zranením, vždy však dbajte na určenie daného produktu, na pohodlie i správnu veľkosť pracovných rukavíc. Bez ohľadu na konkrétny typ by ste ich mali pred používaním skontrolovať, aby ste sa uistili, že neobsahujú nejakú vadu, opotrebenie či iné nedostatky, ktoré by mohli spôsobiť stratu ich ochranných vlastností.

 

Čítané: 3237 x