Rozšírené hľadanie
Štvrtok 18. Apríl 2024 |
meniny má Valér
Púštne mesto plné farieb: Fatéhpur Síkri patrí k najvzácnejším klenotom Indie

18.04.2024 09:00 O rozvoj mesta Fatéhpur Síkri sa postaral Akbar Veľký, vládca Mughalskej ríše, ktorý nechal postaviť prvé budovy z červeného pieskovca. Hoci nejde o natoľko pevný materiál, stavby sa podarilo uchovať až dodnes a počas ich návštevy sa budete cítiť ako na romantickej prechádzke dejinami Indie. Aj preto je mesto od roku 1986 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Amsterdam zníži počet výletných lodí a obmedzí výstavbu hotelov

18.04.2024 09:00 Vedenie Amsterdamu chce do piatich rokov znížiť počet výletných lodí na riečnych kanáloch v meste na polovicu. Od roku 2028 bude môcť v prístave kotviť maximálne 1150 lodí. Okrem toho mesto kvôli nadmernému turizmu nebude povoľovať výstavbu nových hotelov. Radnica holandskej metropoly si od opatrení sľubuje obmedzenie počtu turistov a zlepšenie kvality života miestnych obyvateľov, uviedla v tlačových vyhláseniach.

Pred 60 rokmi obletela zemeguľu prvá žena. Na Geraldine Mockovú čakala domácnosť a tri deti

17.04.2024 22:30 Bola to veľmi skromná žena v domácnosti a matka troch detí z Columbusu v americkom štáte Ohio. Je málo známou aj medzi fanúšikmi letectva a aviatiky. Jej fenomenálny úspech bol totiž zatienený hnutím za občianske práva, hudobným ošiaľom z Beatles a vesmírnymi pretekmi medzi Sovietskym zväzom a USA. V stredu 17. apríla uplynie 60 rokov od toho, čo Geraldine "Jerrie" Mocková ako prvá žena obletela samostatne zemeguľu.

Šialené VIDEO z Dubaja: Prevádzku na najrušnejšom letisku sveta ochromili záplavy

17.04.2024 12:15 Medzinárodné letisko v Dubaji , ktoré je najrušnejším vzdušným prístavom na svete, dnes ráno vyzvalo cestujúcich, aby na letisko nejazdili kvôli záplavám, ktoré postihli toto najľudnatejšie mesto Spojených arabských emirátov . Domáce aerolinky Emirates ráno oznámili, že pozastavili odbavovanie cestujúcich až do polnoci. Podľa štátnej tlačovej agentúry WAM boli utorkové dažde v krajine najsilnejšie za najmenej 75 rokov. Bleskové záplavy si v SAE vyžiadali jednu obeť, 18 ľudí kvôli dažďom v nedeľu zomrelo v Ománe.

V Šimonovanoch zrekonštruovali vzácny vodný hrad, patrí k najstarším na Slovensku

17.04.2024 12:15 Goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku. Vodný hrad prešiel dvoma rekonštrukciami, tú druhú v roku 2015 zrealizovala samospráva i za pomoci fondov Európskej únie. Stavba dnes slúži na kultúrne a spoločenské podujatia, ale i ako miesto oddychu.

Raj s krvavou históriou: Karibský diktátor rozpútal petržlenový masaker, za nesprávnu výslovnosť smrť

17.04.2024 01:46 Vojak s krutou tvárou ukáže spútanému zajatcovi petržlen. „Ako sa to volá?“ udrie naňho. Keď ho jeho odpoveď neuspokojí, pozdvihuje mačetu a nešťastníkovi so zlou výslovnosťou na mieste zotne hlavu.

Hromy, blesky, záplavy: Dubaj zasiahli obrovské dažde, luxusné autá sa brodia vodou

17.04.2024 01:46 Výkyvy počasia aktuálne natrápia len Slovensko, ale aj krajiny na Blízkom východe. V Ománe prišlo v dôsledku lejakov o život osemnásť ľudí, v Dubaji zasa za jediný deň spadlo viac zrážok ako priemerne za celý rok.

AKTUALIZOVANÉ: V Kodani horí jedna z najznámejších pamiatok, priečelie sa zrejme nepodarí zachrániť

17.04.2024 01:46 Historickú budovu burzy, ktorá patrí k najznámejším pamiatkam dánskej metropoly Kodane, dnes zachvátil rozsiahly požiar. Veža už spadla a kodanskí hasiči nemôžu zaručiť, že sa podarí zachrániť aspoň priečelie.

Rozkošná novinka v Istanbule: Cestujúcich na letisku upokojujú terapeutické psy

16.04.2024 15:00 Letisko v Istanbule zaviedlo nový program, aby cestujúcim spríjemnilo pobyt v letiskových halách. Bude na to slúžiť päť terapeutických psov. TASR informuje na základe informácií agentúry AP.

Dáni plačú: V Kodani horí jedna z najznámejších pamiatok

16.04.2024 15:00 Historickú budovu burzy, ktorá patrí k najznámejším pamiatkam dánskej metropoly Kodane, dnes zachvátil rozsiahly požiar. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa zrútila veža stavby. Dánsky minister obrany nešťastie prirovnal k vyhoreniu parížskej katedrály Notre Dame pred piatimi rokmi. Zranenia nie sú hlásené a príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Šialenstvo influencerov: Kvôli sledovanosti týrajú obyvateľov svetoznámeho chrámu

16.04.2024 15:00 Kambodžské úrady vyšetrujú zneužívanie opíc v slávnom Angkóre, svetoznámom komplexe starobylých chrámov, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Podľa úradov niektorí youtuberi fyzicky týrajú makaky, aby si zarobili peniaze generovaním väčšieho počtu zhliadnutí.

Unikátny objav pri Balatone: Archeológovia odkryli hrob s kostrami rysa a štyroch psov

16.04.2024 03:45 Archeológovia v Maďarsku neďaleko jazera Balaton odkryli nezvyčajný hrob z obdobia raného stredoveku ukrývajúci kostrové pozostatky rysa ostrovida a štyroch psov. Výsledky skúmania vedci zverejnili v marci v odbornom žurnále The International Journal of Osteoarchaeology. TASR informuje na základe správy servera Live Science.

Trauma na celý život: Turistky na letisku podrobili gynekologickej prehliadke

15.04.2024 16:45 Päť Austrálčaniek, ktoré boli spoločne s ďalšími ženami v roku 2020 na letisku v katarskej metropole Dauha podrobené traumatizujúcim intímnym prehliadkam, neuspelo na austrálskom súde so žalobou proti leteckej spoločnosti Qatar Airways.

Odhalil zverstvá Stalina, no svet priviedol na pokraj apokalypsy: Pred 130 rokmi sa narodil N. Chruščov

15.04.2024 16:45 Zanechal značne rozporuplné politické dedičstvo, ktoré charakterizujú mnohé neúspechy a sklamania. Na čele Sovietskeho zväzu stál v rokoch 1953 až 1964. V pondelok 15. apríla uplynie 130 rokov od narodenia sovietskeho štátnika a bývalého prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Nikitu Sergejeviča Chruščova.

Najlepšie skryté poklady Európy: Známa stránka pozýva aj do slovenskej dediny!

15.04.2024 06:30 European Best Destinations je známa stránka venovaná cestovaniu a kultúre v Európe. Turistom, ale aj profesionálom v oblasti cestovného ruchu pravidelne predstavuje to najlepšie zo starého kontinentu a do veľkej miery ovplyvňuje, kam sa najbližšie vyberú. Do svojho výberu top skrytých pokladov zaradila aj slovenskú dedinku.

Následujúci mesiac