Rozšírené hľadanie
Pondelok 22. Júl 2024 |
meniny má Magdaléna

Ako udržať motor v perfektnom stave

Datum: 08.11.2023

Motor je srdcom každého vozidla a pravidelná údržba je kľúčom k jeho spoľahlivému fungovaniu a dlhšej životnosti. Bez ohľadu na to, či ide o benzínový, alebo naftový motor, správna starostlivosť môže zabezpečiť optimálny výkon vášho vozidla.

Ako udržať motor v perfektnom stave

Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa postarať o motor a zabrániť jeho poškodeniu či zadrhnutiu.

Zásady pravidelnej údržby motora

Motorový olej

Olej je krvou vášho motora a jeho pravidelná výmena je kľúčom k zabezpečeniu, aby motor pracoval hladko a efektívne. Sledujte odporúčania výrobcu vozidla týkajúce sa frekvencii výmeny oleja. Okrem toho pravidelne overte hladinu motorového oleja. Ak dochádza k veľkému poklesu hladiny, ihneď navštívte servis. Nedostatok oleja môže viesť k treniu a opotrebeniu vnútorných súčiastok motora, ich oprava je drahá u SUV alebo offroad vozidiel rovnako ako u malých osobných.

Chladiaci systém

Chladiaci systém vozidla chráni motor pred prehriatím. Pravidelná kontrola a výmena chladiacej kvapaliny je dôležitá pre udržanie správnej teploty motora a zamedzenie jeho prehriatiu, ktoré vedie k zadrhnutiu a poškodeniu častí motora.

Vzduchový filter

Výmena vzduchového filtra je kľúčom k zabezpečeniu správneho prúdenia chladenia do motora. Pravidelná výmena vzduchového filtra pomôže zlepšiť výkon motora a zvýšiť účinnosť spaľovania paliva. Každý výrobca udáva k autu frekvenciu výmeny filtra v závislosti od jeho materiálu.

Batéria a palivo

Motor priamo spolupracuje s batériu. Kontrola akumulátora automobilu je dôležitá pre zabráneniu problémov so štartovaním a chráni elektrické systémy vo vozidle. Akumulátor často odíde hlavne v zime, a to vám veru pri rozjazde nepomôžu ani reťaze na suv 4x4. V neposlednom rade dodržiavajte pravidlo tankovania paliva na overených čerpacích staniciach. Zabezpečte si palivo od spoľahlivých zdrojov a vyhnite sa používaniu znečisteného alebo nízko kvalitného paliva.

Ostatné faktory vplývajúce na stav motora

Pravidelné servisné prehliadky vozidla u kvalifikovaného mechanika môžu odhaliť potenciálne problémy s motorom a zamedziť vzniku vážnejších porúch. Navyše vám v servise preveria aj stav pneumatík. Aj najlacnejšie pneumatiky môžu prekvapiť svojou kvalitou a výdržou.

Príliš rýchle štarty a prudké brzdenie vedie k opotrebeniu motorových súčiastok. Vždy majte nohu na plynovom i brzdovom pedále ľahkú, minimalizujete poškodenia motora a predĺžite jeho životnosť.

Dodržiavanie týchto základných opatrení pre starostlivosť o motor môže výrazne zlepšiť jeho funkčnosť, výkon a dlhodobú životnosť. Starostlivosť o motor je investíciou do budúcnosti vášho vozidla, ušetrí vám peniaze na drahých opravách alebo výmene náhradných dielov.

 

 

Čítané: 1520 x