Rozšírené hľadanie
Pondelok 22. Júl 2024 |
meniny má Magdaléna

Ten správny krb pre váš nízkoenergetický dom

Datum: 07.05.2018

Nízkoenergetické domy sú postavené so zreteľom na kontrolu teploty a s ohľadom na životné prostredie. Ako sú na tom tieto domy pri kúrení drevom? Krb je útulný a dodáva domu atmosféru domova, ale čo sa týka efektivity, krby na tom nie sú príliš dobre. Dôvodom je to, že práve krbom a komínom z domu uniká veľmi veľa teplého vzduchu. Ako sa rozhodnúť, ak túžime po krbe, ale chceme sa tešiť nízkym nákladom na vykurovanie?

AKÝ KRB JE VHODNÝ DO NÍZKOENERGETICKÉHO DOMU?

Nízkoenergetický dom umožňuje riadiť teplotu v celom dome pri zachovaní čo najnižších nákladov. Energeticky efektívny dom je veľmi dobre izolovaný, s cieľom zachovať konzistentnú teplotu vo vnútri domu – čo znamená, že prúdenie vzduchu do domu a von z neho je veľmi obmedzené. Kyslík, ktorý je pre krby a kúrenie v nich nevyhnutný, musí prichádzať zvonka, aby nebol ovplyvnený vzduch v miestnosti. Preto je do takéhoto domu najvhodnejší krb s pomalým spaľovaním (tzv. stále horiaci – menší tepelný výkon, dlhšie horenie), do ktorého je vzduch dodávaný externe. Vhodným irešením je aj krb s dvojitým (sekundárnym) spaľovaním.

KRB

Pri slove krb si väčšina z nás predstaví ohnisko v stene a komín na odvod spalín. Krb môže byť otvorený alebo uzavretý (s dvierkami), pričom môže byť postavený priamo do steny, alebo sa zabuduje hotový kúpený krb.

OTVORENÝ KRB vs. KRBOVÁ VLOŽKA

Otvorený krb je postavený najčastejšie z tehál, kameňa alebo špeciálnych materiálov a je pripojený na komín, tak, že spolu tvoria jeden celok. Otvorený krb má slabšiu výkonnosť a účinnosť do zhruba 30%, čo je veľmi málo. Priemyselne vyrábaná krbová vložka je vlastne krb vložený do kovovej konštrukcie, pričom môže byť zvnútra vybavený šamotovými tehlami (vtedy sa už nemusí ničím obstavovať). Krbová vložka sa zvyčajne obstavuje nehorľavými materiálmi už počas stavby domu. Ak už máte dom postavený a až teraz ste zatúžili po krbe, niekoľko úprav bude nevyhnutných. Budete musieť vytvoriť priestor pre postavenie krbu a samozrejme aj odvzdušnenie.

V krbovej vložke môžete spaľovať drevo, pelety, alebo brikety. V porovnaní s kompletnou prerábkou polovice obývačky je krbová vložka finančne oveľa menej náročná možnosť. Na výber je dnes veľmi veľa typov a dizajnov krbov a krbových vložiek, vďaka čomu dokážete meniť atmosféru celej miestnosti od tradičnej, cez rustikálnu až po modernú.

Čítané: 3964 x