Rozšírené hľadanie
Nedeľa 21. Júl 2024 |
meniny má Daniel

Aký komín realizovať pri stavbe krbu. Nerezový, alebo šamotový?

Datum: 31.08.2018

Technológie idú dopredu a s nimi aj svet stavebnín. Preto ak sa chystáte na stavbu komínu, je dobré sa o nich čo to dozvedieť. Momentálne je dostupný komínový systém nerezový, šamotový alebo keramický, pričom najväčší rozdiel je hlavne cenový. Ktorý komín by ale bolo vhodné zvoliť práve do vášho domu?

Nerezový komínový systém

Z čoho je takýto komín vyrobený? No predsa z ušľachtilej ocele, ktorá má vynikajúce vlastnosti. Pýšiť sa môže napríklad takou odolnosťou. Konštrukcia nie je nijako veľmi ťažká a dokonca si ani nevyžaduje žiaden pevný základ.

Aká je cena? Musíme uznať, je vyššia. Investujete týmto ale do budúcnosti. Prečo? Pretože niečo vydrží. Ide o trojvrstvové systémy, ak sa bavíme o antikorových komínoch, ktoré majú rúry na odvod spalín. A aby sme nezabudli, nemusíte sa trápiť typom palív. Tento komín nemá problém ani s jedným.

Kde je takýto komín vhodný? Využíva sa hlavne do exteriéru, pretože sa musí kotviť o fasádu. Na výstavbu ale musíte vyhľadať odborníka. Ten vám to všetko dá dokopy, vie predsa ako na to. Je to trocha zložitejšie, preto to fakt neskúšajte dať dokopy sám.

Šamot a keramika

Nerezový komín ale nie je jedinou alternatívou. Máte si totiž z čoho vyberať, pretože trh vám ponúka aj šamotové a keramické komíny.

Čím sa tieto komíny líšia od toho nerezového? Konštrukcia je viac menej rovnaká, rôzny je ale materiál. Ide o komín, kde sa na odvod splodín horenie používa voľný ťah. Dokonca sú tiež ako troj-zložkové, len nie sú dodávané ako jeden veľký celok.

Ako funguje samotná izolácia Izoláciu tvoria lamelové platne, ktoré vyplnia priestor medzi vložkou a tvárnicou. Vložky sú ale rôzne, a to: priame vložky, odbočky na pripojenie dymovodu a vložky s otvorom na komínové dvierka.

Výber je skutočne široký a koniec koncov je iba na vás čo zvolíte. To čo vám osobne vyhovuje najviac, po tom sa vrhnite a veríme, že ani pri jednej z možností nebudete ľutovať.

Čítané: 3454 x