Rozšírené hľadanie
Štvrtok 25. Júl 2024 |
meniny má Jakub

Výber klimatizácie v 5 krokoch

Datum: 16.09.2020

Ten scenár sa opakuje každé jedno leto. Prázdniny vrcholia a vy sa snažíte prežiť v rozpálenom byte horúce dni. Otvárate okná, aby dnu prešiel závan chladnejšieho vzduchu. Zaťahujete žalúzie, aby do miestnosti neprenikli žiadne slnečné lúče, ktoré by ju ešte viac vyhriali.

 

Kúpili ste ventilátor a snažíte sa ochladiť studenou sprchou. Nič nepomáha? V takom prípade je na čase použiť jediné efektívne riešenie. Pouvažujte nad kúpou klimatizácie.

Už dávno nie je pravda, že klimatizácia je určená len do kancelárskych priestorov alebo rodinných domov. Práve naopak. Za posledné roky si ju zaobstarali aj  mnohí obyvatelia bytov. Ak aj vy patríte k tým, ktorí o kúpe klimatizačnej jednotky uvažujú, prečítajte si týchto päť krokov, ktoré by vám mohli pomôcť s jej správnym výberom.

  1. Zvoľte si optimálny výkon klimatizácie

Najdôležitejším parametrom pri výbere klimatizácie do bytu je jej výkon. Určuje sa na základe toho, akú veľkú plochu potrebujeme vychladiť.

do 25 m2                        2,5 kW

25 – 40 m2                              3,5 kW

40 – 60 m2                    5 kW

nad 60 m2                       6,8 kW

Platí teda priama úmera. Čím väčšiu miestnosť chceme vychladiť, tým výkonnejšiu klimatizačnú jednotku potrebujeme. Klíma do bytu by teda mala postačovať s výkonom 2,5 kW.

Plocha však nie je jediným faktorom pri výbere správneho výkonu klimatizácie. Treba zohľadniť aj napríklad orientáciu miestnosti vzhľadom k svetovým stranám či veľkosť okien. Obývacia izba, ktorá je síce menšej rozlohy, no okná ma orientované na juhozápad bude pravdepodobne potrebovať výkonnejšiu klimatizáciu ako spálňa orientovaná na sever.

Dôležité pri výbere výkonu klimatizácie je i zateplenie bytového domu, počet osôb žijúcich v jednej domácnosti a napríklad i elektrické spotrebiče, ktoré v danej miestnosti pravidelne používate.

  1. Vyberte si tiché klimatizovanie

Hlučnosť je ďalším z parametrov, ktorý by ste pri výbere klimatizácie nemali podceňovať. V byte je ideálne použiť klimatizačnú jednotku s hlučnosťou maximálne 45 dB. Inak by vás mohla vyrušovať pri spánku alebo napríklad pri sledovaní televízie či práci na počítači. V miestnosti určenej na spanie je najvhodnejšia klimatizácia s hlučnosťou 20 dB. K takým zaraďujeme klimatizácie s invertorom, ktorý sám reguluje svoj výkon podľa nastavených požiadaviek.

Hlučnosť sa nezohľadňuje len pri vnútorných jednotkách, ale i pri vonkajších, umiestnených na stene bytového domu. Môže sa stať, že budú rušiť susedov.

  1. Nájdite vhodné miesto na umiestnenie klimatizačnej jednotky

Ďalším dôležitým bodom pri rozhodovaní, aká je najvhodnejšia klíma do bytu, sú možnosti jej umiestnenia. V prípade bytových domov je to o čosi zložitejšie ako montáž klímy v rodinnom dome. Je totiž potrebné vhodne umiestniť i vonkajšiu klimatizačnú jednotku. Ideálne tak, aby čo najmenej narúšala exteriér budovy. Zároveň však musí mať dostatočný prísun vonkajšieho vzduchu a byť dostupná pre prípadné servisné práce. Nezabudnite ani na to, že vzdialenosť medzi oboma klimatizačnými zariadeniami je presne stanovená výrobcom.

Vnútorná klimatizačná jednotka by mala zapadnúť do vášho interiéru. V súčasnosti si môžete vybrať aj z množstva dizajnových kúskov, ktoré naopak pôsobia ako malé umelecké dielo. Smer prúdenia vzduchu si môžete regulovať nastavením lamiel. Ochladený vzduch je ťažší a rýchlo klesá ku zemi, preto je vhodné nasmerovať lamely smerom nahor.

Pri montáži klímy dávajte pozor na to, aby vyfukovaný vzduch čo najmenej smeroval tam, kde sa najviac zdržiavate. Teda napríklad neumiestňujte vašu klimatizáciu nad posteľ, nad sedačku v obývačke alebo nad kuchynský stôl.

Klimatizácia do bytu vás bude stáť aj určité stavebné úpravy. Ich rozsah závisí od typu klimatizácie a dohody s vybranou firmou. Určite sa však nevyhnete prepájaniu vonkajšej jednotky s vnútornou pomocou izolovaných medených potrubí s chladivom. Potrebné budú i komunikačné káble a potrubie na odvod skondenzovanej vody.

  1. Vypočítajte si, koľko vás to bude stáť

Posledným parametrom pri kúpe novej klimatizácie do vášho bytu je jej spotreba. Určite vás bude zaujímať koľko zaplatíte za to, že sa doma v horúcich dňoch príjemne ochladíte. Za energeticky najúspornejšie sú považované klimatizácie s inverter technológiou. Vami požadovanú teplotu totiž dosiahnu rýchlejšie ako bežné klimatizácie,  a tým spotrebujú na svoj chod až o 40 % menej energie. Zároveň dokážu udržiavať teplotu v už vychladenej miestnosti s použitím rovnomerne nižšieho výkonu, čím taktiež znižujú spotrebu elektrickej energie.

Sú síce drahšie, no z dlhodobého hľadiska výhodnejšie. Najmä ak plánujete využívať klimatizáciu naozaj často. Všeobecne teda platí, že klimatizácia, ktorú do bytu umiestnite, by mala byť v kategórii A+++. Táto energeticky najúspornejšia kategória síce vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, no prevádzkové náklady sú o to nižšie. Účty za odber elektrickej energie vás nezruinujú.

  1. Vyberajte a nakupujte výhradne u odborníka

Napriek tomu, že ste si na rôznych internetových stránkach urobili predbežný prieskum a asi tušíte, ktorá klimatizácia do bytu by bola pre vás najvhodnejšia, vždy si nechajte poradiť od odborníka. Firma, ktorá sa predajom a montovaním klimatizácií zaoberá, dokáže odpovedať na všetky vaše otázky a upozorniť vás aj na prípadné problémy, o ktorých ste netušili. Každý byt aj priestor, do ktorého sa klíma montuje je špecifický, a preto sa nedajú uplatňovať nejaké všeobecné parametre.

Nákup klimatizácie v hypermarketoch nie je dobrý nápad. Personál väčšinou nie je školený na to, aby vám odborne poradil. Zároveň nedokážu poskytnúť následný  servis v podobe montáže, pravidelného čistenia či opráv porúch na vašej klimatizačnej jednotke.

Výber klímy do domu je dôležitý krok pre komfortné prostredie. V piatich jednoduchých krokoch sa dozviete, ako vybrať a má vyzerať ideálna klíma do domu a zabezpečiť optimálnu teplotu počas celého roka.

 

Čítané: 3113 x