Rozšírené hľadanie
Nedeľa 21. Júl 2024 |
meniny má Daniel

Ako pripraviť dobrý podklad pre inštaláciu parkiet?

Datum: 22.08.2021

Kvalitné parkety pri správnej starostlivosti vydržia desaťročia. Začať by ste mali ešte pred inštaláciou parketovej podlahy, a to správnou prípravou podkladu pod podlahovú krytinu.

inštalácia parkiet

Príprava podkladu je rozhodujúca pre to, aby vám podlahy robili radosť dlhé roky. Prezradíme vám, ako pripraviť dobrý podklad.

  1. Čistenie podkladu

Najprv začnite odstránením pôvodných soklových líšt, prechodových profilov a podlahy. Podklad by mal zostať úplne čistý, bez zvyškov starej podlahy. Následne podklad dôkladne vyčistite. Pomocou brúsky (prípadne škrabky) odstráňte z podkladu farby, olej, vosk, lepidlo, tmel alebo iné materiály....

Odolné zvyšky môžu vyžadovať použitie odstraňovačov farieb alebo odstraňovačov lepidla. Keď skončíte, poriadne pozametajte a povysávajte všetok prach.  

  1. Odmerajte vlhkosť

Skontrolujte hladinu vlhkosti podkladu pomocou vlhkomeru. Možno sa vám to zdá ako zbytočný krok, no je dobré zaistiť skutkový stav, aby podklad nebol príliš vlhký. Merajte v miestach, ktoré sú zvyčajne náchylné na vlhkosť - pozdĺž vonkajších stien, pod oknami a v blízkosti vodovodných potrubí.

Nadmerná vlhkosť by mohla v budúcnosti rýchlo poškodiť novú podlahu. O nameraných hodnotách nás pred montážou podlahy informujte. Zhodnotíme, či je váš podklad dostatočne suchý, a v prípade ak nie, navrhneme vám riešenie.

Povolená vlhkosť podkladu:

  • betónový poter do 2,0 %, betónový poter s podlahovým kúrením do 1,8 %
  • anhydritový poter do 0,5 %, anhydritový poter s podlahovým kúrením do 0,3 %
  • drevotrieskové dosky 9 ± 2 %
  1. Vyrovnajte podklad

Ak sú na podklade priehlbiny väčšie ako 3mm na 2 bežné metre alebo iné chyby, tieto nedostatky ešte pred inštaláciou podlahy opravte. Vašim cieľom je podklad, ktorý bude dokonale rovný a hladký. Ak inštalatéri prídu montovať parkety do domu s rovným podkladom, nová drevená podlaha bude rovná a bezchybná. Inštalácia navyše bude trvať kratšie.

Ak je podklad príliš nerovný, budeme najprv musieť naniesť nivelizačnú stierku a betónový podklad vyrovnať. Použitím nivelizačných materiálov možno vyrovnať podkladovú vrstvu do úplnej roviny.

  1. Dokončite stavebné práce

Pred pokládkou podlahy musia byť stavebné práce (okrem montáže okenných, drevených rámov, poslednej fázy maľovania a montáže vykurovacieho systému – radiátorov) ukončené. Ostatné práce sa môžu urobiť po skončení pokládky.

Mimochodom, ak máte možnosť, pripravte pre našich inštalatérov vonkajšie miesto na rezanie. Prašnosť u vás doma sa výrazne zníži. Navyše, vonkajšie miesto na rezanie poskytuje väčšiu slobodu pohybu. Naši inštalatéri ho radi využívajú.

Ak sa chcete dozvedieť viac o procese inštalácie parketovej podlahy či o príprave priestoru  pred inštaláciou navštívte podlahové centrum na Galvaniho 15/A v Bratislave.

 

Čítané: 3398 x