Rozšírené hľadanie
Nedeľa 16. Jún 2024 |
meniny má Blanka

Aké otázky si treba položiť pri kúpe bytu v novostavbe?

Datum: 05.03.2022

Na trhu je veľké množstvo developerských spoločností, ktoré realizujú novostavby a svojimi projektami sa uchádzajú o priazeň kupujúcich, preto je dôležité si preveriť od koho a v akej kvalite si byt v novostavbe kupujete.

kúpa bytu v novostavbe

Rozhodujete sa zadovážiť si byt a za ideálne riešenie považujete byt situovaný v novostavbe? V tomto článku sa vás pokúsime prostredníctvom 5 jednoduchých otázok naviesť k tomu, čo je dôležité zohľadňovať pri výbere bytu v novostavbe.

Za akým účelom byt kupujete?

Položiť si túto otázku je veľmi dôležité, nakoľko vám pomôže definovať to, ako budete nazerať na celý proces kúpy daného bytu. Je prirodzené, že budete mať iné nároky na byt, ktorý sa má stať vašim celoživotným domovom než na byt, ktorý bude pre vás primárne znamenať “len” finančnú investíciu do budúcnosti.

Od koho a čo kupujete?  

Pretože nie je nič horšie ako “kúpiť mačku vo vreci”, v našom prípade byt vyhotovený z nekvalitných materiálov od spoločnosti s pofidérnou minulosťou.

Chcete byt presne podľa vašich predstáv?

Táto otázka smeruje k materiálnemu vybaveniu bytu, nakoľko byty v novostavbách sú ponúkané v rôznych prevedeniach, od “holobytu”, cez rôzne štandardy zariadenia, až po možnosť dovybavenia bytu s pomocou odborníkov na bytový dizajn spolupracujúcich s developerom projektu danej novostavby.

Koľko ste ochotný investovať do kúpy bytu?

S predchádzajúcou otázkou úzko súvisí aj otázka týkajúca sa vašich finančných možností, resp. toho, aké množstvo finančných prostriedkov ste ochotný do kúpy bytu investovať. Na základe odpovede na túto otázku sa samozrejme odvíja to, o akú kategóriu bytov sa môžete zaujímať.

Plánujete financovať kúpu bytu prostredníctvom hypotéky?

V prípade, že kúpu bytu budete financovať prostredníctvom hypotéky je veľmi dôležité zohľadniť výber banky a konkrétnu podobu hypotéky. Informovaný výber hypotéky je dôležitý najmä z hľadiska minimalizácie akýchkoľvek zbytočných finančných strát prameniacich z nevýhodných podmienok hypotéky.

Kúpa bytu je významné životné rozhodnutie, pri ktorom by ste bezpochyby nemali konať impulzívne, naopak by ste sa mali detailne zamyslieť nad tým, čo od bytu očakávate a položiť si tie správne otázky.

TIP NA ZÁVER:  V dobe prechodu na elektromobilitu by vás malo pri kúpe zaujímať či developer bral ohľad na nabíjanie elektromobilov alebo či nabíjacia stanica môže byť ľahko vybudovaná.

Čítané: 2690 x