Rozšírené hľadanie
Nedeľa 16. Jún 2024 |
meniny má Blanka

Ako správne vyčistiť vinylové podlahy?

Datum: 16.03.2022

Vinyl je skvelou voľbou, ak hľadáte odolné podlahy. Aby vám vydržal dlho v dobrom stave, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť.

vyčistiť vinylové podlahy

Naučte sa čistiť vinylové podlahy správne. Pravidelná starostlivosť chráni vinyl pred priehlbinkami a škrabancami.

Často zametajte svoju vinylovú podlahu

Kľúčom k udržaniu akejkoľvek podlahy v dobrom stave je udržiavať ju v čistote a vinylová podlaha nie je výnimkou. Odstráňte nečistoty skôr, ako sa usadia, a váš vinyl vydrží dlhšie.

Vytvorte si zo zametania (alebo vysávania) zvyk a snažte sa to robiť naozaj často. Na frekventovaných miestach, ako sú chodby alebo kuchyne, aj každý deň. Ak máte robotický vysávač, dobre pre vás, aj vaše podlahy.

Používajte menej chemikálií

Odolajte pokušeniu vydezinfikovať špinu pomocou vysoko účinných čistiacich prostriedkov. Ak sa niečo rozleje, hneď to utrite a nenechajte to zaschnúť na podlahe. Vyhnete sa tak zbytočnému drhnutiu. Na čistenie nečistôt, ku ktorým sa metla alebo vysávač nedostane, použite mop navlhčený teplou – nie horúcou – vodou, prípadne vodou s octom. Ak všetko ostatné zlyhá, použite saponát určený na vinylové podlahy. 

Nepremáčajte svoj vinyl

Je dôležité si uvedomiť, že voda nie je vždy najlepším čistiacim prostriedkom na vinylové podlahy. Voda z príliš vlhkého mopu sa dostane do trhlín, švíkov a hrán. Keď sa tam dostane, môže zničiť lepidlo, ktoré drží vinyl, čo spôsobí jeho uvoľnenie alebo zvlnenie rohov. Snažte sa mop dobre vyžmýkať.

Zachovajte lesk vinylovej podlahy

Vinyl bez vosku má číry polyuretánový povlak, vďaka ktorému sa leskne. Nevoskujte ho.  Vosk nedokáže dobre priľnúť k náteru a zanechá za sebou neporiadok, ktorý budete musieť odstrániť. (Nepoužívajte ani čistiace  prípravky s voskom určené na drevo.) Ak vaša podlaha stratí lesk, obnovte ju pomocou leštidla alebo tmelu určeného na vinylové podlahy. Uistite sa, že podlaha je dôkladne čistá a naneste jednu alebo dve tenké vrstvy podľa pokynov.

Floor Experts tip:  Šampónom odstránite usadený lak na vlasy

Lak na vlasy vie nepekne zalepiť vinylové podlahy. Šampón funguje ako skvelý čistiaci prostriedok na vinylové podlahy. Ak máte na vinylovej podlahe nahromadený lak na vlasy, jednoducho ho umyte šampónom.

 

Čítané: 3066 x