Registrovať
Zabudol som svoje heslo

Štvrtok 14. November 2019 | meniny má Irma

Monitorujeme 1669 informačných zdrojov

Všetko, čo potrebujete vedieť o príspevkoch na rekreáciu

Od začiatku roka 2019 vstúpili do platnosti príspevky na rekreáciu, takzvané „rekreačné poukazy“. 

Viete, či sa táto téma týka aj vás? Kto má nárok príspevok na rekreáciu získať a naopak, ktorí zamestnávatelia sú povinní tento príspevok poskytovať? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Kedy je zamestnávateľ povinný poskytnúť príspevok na rekreáciu

Táto povinnosť vzniká zo zákona každému zamestnávateľovi, ktorý má viac ako 49 zamestnancov. Nezáleží na tom, či ide o súkromný sektor, štátnu alebo verejnú správu. Príspevky sa poskytujú vo všetkých typoch zamestnaní. Výška príspevku je stanovená na maximálne 275 € za jeden kalendárny rok, pričom na jednu rekreáciu je možné poskytnúť 55%-ný príspevok.

A čo vtedy, ak má zamestnávateľ menej ako 49 zamestnancov? V takom prípade je príspevok na rekreáciu dobrovoľný a je len na samotnom zamestnávateľovi, či sa rozhodne ho poskytnúť.

Čo musí splniť zamestnanec, aby príspevok získal?

V prvom rade oň musí požiadať. To znamená, že zamestnávateľ príspevok neposkytuje automaticky, ale až na žiadosť zamestnanca. Zároveň musí zamestnanec pracovať na trvalý pracovný pomer, teda nie na dohodu a u daného zamestnávateľa musí byť v pracovnom pomere nepretržite aspoň dva roky. Ak tieto podmienky splní, má nárok na rekreačný poukaz, respektíve príspevok na rekreáciu. V akej forme je príspevok vyplácaný? Záleží na rozhodnutí zamestnávateľa, avšak môže ísť o dva spôsoby vyplácania:

  • Pred rekreáciou vo forme poukazov. Rekreačné poukazy budú mať formu elektronickej karty, znejúcej na meno zamestnanca.
  • Po rekreácii vo forme finančných prostriedkov. Ktoré budú poskytnuté na žiadosť zamestnanca po skončení rekreácie v najbližšom výplatnom termíne.

Príspevok sa však poskytuje len v prípade, ak je rekreáciou dovolenka na Slovensku. Trvať musí minimálne dve noci a zahŕňať môže nielen ubytovacie služby, ale aj rôzne iné služby, súvisiace s rekreáciou. V prípade, že potrebujete detailnejšie informácie, neváhajte nahliadnuť do Zákonníka práce. Všetko potrebné sa dozviete v paragrafe 152a.

Datum: 25.02.2019


Copyright © 2009 news.sk Všetky práva vyhradené. Autor a prevádzkovateľ nezodpovedajú za obsah a jeho následky.

Na tejto stránke používame cookies viac informácií

Pridať server: 

Do kategórie:

Pridať

Zrušiť

Pridať novú kategóriu

Pridať

Zrušiť