Rozšírené hľadanie
Nedeľa 21. Júl 2024 |
meniny má Daniel

AKO SPRÁVNE SEDIEŤ PRI POČÍTAČI

Datum: 16.03.2020

Vyžaduje si vaša pracovná náplň, aby ste sedeli na stoličke najmenej 40 hodín týždenne? Zlé držanie tela na kancelárskej stoličke však môže spôsobovať niektoré nežiaduce vedľajšie účinky – bolesť krku, chrbta, kolien a bokov. 

Dobrou správou je, že týmto nežiadúcim problémom môžete predísť správnym držaním tela, cvičením a kvalitnou kancelárskou stoličkou. Ak trpíte vyššie spomínanými problémami,  dodržiavajte nasledujúce osvedčené postupy a vaša bolesť pri sedení po čase ustúpi:

1. SPRÁVNE DRŽANIE TELA

Zlé držanie tela (napr. prepadnuté plecia, vyčnievajúci krk a zakrivená chrbtica) je vinníkom fyzickej bolesti, ktorú mnohí administratívni pracovníci zažívajú. Je dôležité mať na pamäti dôležitosť správneho držania tela počas celého pracovného dňa. Okrem zníženia bolesti a zlepšenia fyzického zdravia môže dobré držanie tela zvýšiť vašu náladu a sebavedomie! Tu je návod, ako správne sedieť pri počítači:

  • Nastavte výšku kresla tak, aby vaše chodidlá boli rovno na podlahe a kolená boli v jednej línií  (alebo mierne nižšie) s vašimi bokmi.
  • Sadnite si rovno a boky držte čo najbližšie k stoličke
  • Zadná časť stoličky by mala byť trochu sklopená v uhle 100 až 110 stupňov.
  • Uistite sa, že klávesnica je v optimálnej vzdialenosti od vás a priamo pred vami.
  • Monitor by mal byť tak isto priamo pred vami, a to niekoľko centimetrov nad úrovňou očí, aby bol váš krk uvoľnený.
  • Od obrazovky počítača, by ste mali sedieť minimálne na dĺžku ramena.
  • Nechajte vaše ramená počas dňa aj oddýchnuť  a to pravidelným uvoľňovaním

 

2. CVIČENIE

Ak máte sedavú prácu, odborné štúdie odporúčajú pohybovať sa každých 30 minút, aby sa zvýšil prietok krvi v tele. Okrem krátkych prestávok v práci, máme pre vás pripravených aj niekoľko cvičení, ktoré môžete vyskúšať v pohodlí domova, aby ste si zlepšili držanie tela:

  • Niečo také jednoduché, ako je 60-minútová rýchla chôdza, vám môže pomôcť vyrovnať sa s negatívnymi účinkami dlhodobého sedenia a zapojiť dôležité svaly potrebné na správne držanie tela.

 

  • Základné pózy, ktoré sa precvičujú počas lekcie jogy robia pre telo zázraky:  podporujú správne držanie tela napínaním a posilňovaním svalov, ako sú napríklad chrbtové, krčné a bedrové svaly.

  • Umiestnite penový valec pod chrbát (tam, kde pociťujete napätie alebo tuhosť) a otáčajte sa zo strany na stranu. Valec vám bude v tomto prípade pomáhať rozmasírovať časti tela, ktoré máte zatuhnuté alebo napäté.

3. KVALITNÁ STOLIČKA

Správne držanie tela je jednoduchšie, ak sedíte na kvalitnej stoličke. Vyberte si takú stoličku, ktorá umožňuje, že budete počas sedenia aj cvičiť. Ak si neviete rady, skúste stoličku, ktorá má sedák s pružinovým mechanizmom 4. generácie, ktorá vám zabezpečí pohodlné sedenie a zároveň aj prospešné cvičenie pre vašu chrbticu. Aj Mgr. Dušan Lavrinčík, fyzioterapeut z  Centra zdravého sedenia radí: „SpinaliS ako jediná stolička má sedák upevnený na pružine, ktorý sa pohybuje do všetkých strán a tým kopíruje pohyby vášho tela, čo je veľmi prirodzené a príjemné. Sedenie na zdravotných stoličkách SpinaliS má rovnaké účinky ako sedenie na rehabilitačnej lopte, na SpinaliS však oproti lopte môžete sedieť celý deň, pretože sa môžete oprieť o opierku, čo na lopte chýba. “

Čítané: 3051 x