Rozšírené hľadanie
Piatok 12. Apríl 2024 |
meniny má Estera

Hrdinovia alebo zločinci? Ako najvýznamnejší vojnoví špióni zmenili dejiny

Datum: 09.12.2019

Montague, Garbo, Fuchs, Penkovsky... Pre nás sú to možno neznáme mená, napriek tomu by sme však mali vedieť, že nositelia týchto mien pozmenili chod dejín. Boli to najvýznamnejší tajní agenti dvadsiateho storočia. Štvordielny mini-seriál Vojnoví špióni (Spies of War) odhaľuje činnosť špiónov, skrytú v pozadí rozhodujúcich historických udalostí. Ponorte sa do tajných operácií a plánov, ktoré zmenili svet, od 10. decembra o 22:00 hod. na televíznej stanici Spektrum.

Keď sa povie špión, väčšine ľudí nepochybne napadne James Bond, prípadne Mata Hari. Zatiaľ čo agent jej veličenstva č. 007 je fiktívnou postavou, vytvorenou spisovateľom Ianom Flemingom, exotická tanečnica a kurtizána holandského pôvodu bola údajne jednou z najznámejších ženských špióniek na svete. Margaretha Geertruida Zelle bola zo špionáže pre Nemecko počas 1. svetovej vojny obvinená pravdepodobne neprávom a skončila svoj život pred popravnou čatou vo Francúzsku. Špióni boli oddávna predmetom záujmu verejnosti a spájali sa s nimi mnohé romantické predstavy. Neohrození muži a ženy mali získavať tajné alebo dôverných informácie a prinášať ich nepriateľom.

 

Dejiny špionáže sú staré ako ľudstvo samo

Špionáž, ako aj ďalšie spravodajské aktivity, existujú už od staroveku. Prvé dôkazy o využívaní špionáže ako súčasť vojenskej stratégie pochádzajú od čínskeho generála a teoretika vojny Sun´c zo 6. storočia p. n. l., ktorý bol autorom diela Umenie vojny, veľmi vplyvnej čínskej knihy o vojenskej stratégii  a jedným z prvých realistov v teórii medzinárodných vzťahov. Ďalšie nachádzame v Indii, starovekom Egypte, Grécku či Rímskej ríši. Množstvo moderných špionážnych metód zaviedol Francis Walsingham, ktorý žil v alžbetínskom Anglicku. Obrovský rozmach špionáže nastal v 18. storočí vo Francúzsku. Samostatnou kapitolou v dejinách výzvedných aktivít je 20. storočie, v ktorom dve svetové vojny poskytovali nepreberné príležitosti pre rozvoj tajných činností zameraných na získavanie informácií s cieľom získať prevahu nad nepriateľom. V 80. rokoch 20. storočia vedci charakterizovali zahraničnú inteligenciu ako „chýbajúcu dimenziu“ historického diskurzu. Odvtedy sa špionážou zaoberalo veľké množstvo diel populárnej a vedeckej literatúry, pričom osobitná pozornosť bola venovaná druhej svetovej vojne, ako aj ére studenej vojny (1947 - 1989), ktorá bola mimoriadne obľúbená u novinárov aj filmových tvorcov.

 

V láske a vojne je dovolené všetko

Pohľad do zákulisia novodobých tajných služieb ponúka aj seriál Vojnoví špióni, ktorý na obrazovky prináša televízna stanica Spektrum. Zoznámte sa s človekom, ktorý sám prijal dvadsaťštyri rôznych identít, aby udržoval ilúziu existencie špiónskej siete. Spoznajte vedcov v úlohe tajných agentov, ktorí získali pre Sovietsky zväz supertajné plány k atómovej pume. Vstúpte do sveta šifrovaných odkazov, neviditeľných atramentov a mikrofilmov a spoznajte odvážne a neuveriteľné taktiky, používané na vyzrádzanie a odovzdávanie prísne tajných informácií. Seriál čerpá z analýzy odtajnených dokumentov, archívov a rekonštruovaných udalostí. Tvorcovia nakrútili aj množstvo rozhovorov s expertmi a bývalými tajnými agentmi, ktoré nám umožňujú spoznať skryté myšlienky a metódy účastníkov utajených akcií.

Ak ste zvedaví na to, akú úlohu zohrali britskí agenti MI-5 pri vylodení v Normandii 6. júna 1944, čo obsahoval najkomplikovanejší tajný plán na odklonenie Nemcov od Sicílie v roku 1943, či ako jeden z najväčších špiónov 20. storočia pomohol Kennedymu postaviť sa proti Chruščovovi počas Kubánskej raketovej krízy, nenechajte si v utorok 10. decembra o 22:00 hod. ujsť príbehy vojenských špiónov na televíznej stanici Spektrum.

Čítané: 898 x