Rozšírené hľadanie
Piatok 19. Apríl 2024 |
meniny má Jela

Reprezentačný tréner Kozák spolu s prezidentom SFZ Kováčikom a primátorkou Vaľovou otvorili nový futbalový štadión v Humennom

Datum: 25.06.2018

Športoví fanúšikovia v našom meste sa dnes večer dočkali otvorenia zrekonštruovaného futbalového štadióna na Chemlonskej ulici. Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, reprezentačný tréner Ján Kozák spolu s primátorkou mesta Janou Vaľovou a ďalšími hosťami o 18.15 hod. prestrihli slávnostnú pásku. Novým štadiónom sa začne aj nová éra humenského futbalu, ktorý nedávno potešil svojich fanúšikov postupom do III. ligy.

Prezident SFZ vyslovil počas otvorenia nádej, že na novom štadióne v Humennom vyrastú pokračovatelia reprezentantov akými boli napr. Peter Dzúrik, Marián Čišovský alebo Pavol Diňa.

„Som veľmi rád, že môžem byť na jednom z najkrajších štadiónov na východnom Slovensku. V Humennom sa na rozdiel od iných miest podarilo zrealizovať rekonštrukciu, pri niektorých iných samosprávach máme problém dopracovať sa ku konečnému cieľu. Verím, že sa tu opäť podarí zopakovať taký úspech ako v roku 1996, keď na zápas s AEK Atény prišlo 14 720 divákov,“ povedal a odovzdal primátorke loptu s podpismi slovenských reprezentantov a dresom Martina Škrteľa. Tie podľa primátorky poputujú do siene slávy humenského futbalu na novom štadióne.

Kozák chce do reprezentácie hráča z Humenného

Reprezentačný kouč Ján Kozák vyzdvihol, že v Humennom vyrástol nádherný futbalový stánok, ktorý sa nedá ani len porovnať s tým, čo zažil v Humennom ako hráč, či ligový tréner. „Vyrastali tu veľmi dobrí hráči aj pre reprezentáciu. Aj teraz tu majú hráči vďaka vedeniu mesta na čele s primátorkou vytvorené veľmi dobré podmienky a môžu futbalovo napredovať. Rád by som sa dožil toho, že by som aspoň jedného z nich mohol trénovať v reprezentácii. Ale len keď ma pán prezident nevyhodí,“ povedal s úsmevom.

V prípade futbalového štadióna ide o najväčšiu investíciu v Humennom v tomto volebnom období, keď jeho výstavba by mala presiahnuť 2 milióny eur. Zároveň Slovenský futbalový zväz (SFZ) vďaka dotácii od vlády poskytol mestu dve nové tribúny v celkovej hodnote 750 000 eur. Kapacita štadióna je vyše 1800 miest na sedenie. Ak by sa zvýšil záujem o futbal v Humennom, radnica by zrealizovala jeho ďalšiu prístavbu a rozšírenie až na 3050 sedadiel.

Mesto postavilo štadión na „športovej“ ulici, na ktorej sa nachádzajú zimný štadión, kúpalisko, či športová hala. "Chceli sme, aby táto ulica, ktorú nám všade závidia, zostala zachovaná. Zvažovali sme viaceré alternatívy, no keďže Humenné má malý kataster a veľmi obmedzené množstvo voľných pozemkov, rozhodli sme sa zrekonštruovať pôvodný štadión. Ak sme ho chceli nechať na pôvodnom mieste, musel byť zbúraný a opätovne postavený. My sme chceli zachovať aspoň tribúnu, keďže sme vedeli, že búranie by bolo finančne veľmi náročné. Ale SFZ nám to z prevádzkových a bezpečnostných dôvodov nedovolilo. Problémom boli zle postavené vstupy na štadión, alebo aj nedostatočné vybavenie administratívnych priestorov. Teraz sme však radi, že tu máme nový štadión s najmodernejším vybavením, ktorý spĺňa aj prísne normy UEFA a SFZ,“ uviedla dnes primátorka na tlačovej besede k slávnostnému otvoreniu štadióna.

Chystá sa aj umelá tráva

Na novom štadióne pribudla aj hlavná dvojposchodová prevádzková budova, bufet, toalety, miestnosť prvej pomoci, ako aj dve pokladne. Pri novom trávniku sú namontované ochranné siete, konštrukcia na reklamnú plochu a svetelná tabuľa. Vedľa štadióna sa už onedlho začne aj s výstavbou futbalového ihriska s umelým trávnatým povrchom. Pôjde o združenú investíciu Prešovského samosprávneho kraja s mestom Humenné a SFZ.

Humenský štadión patrí medzi 23 na Slovensku, ktoré sa na základe zmluvy o poskytnutí vládnej dotácie so Slovenským futbalovým zväzom dostali do projektu obnovy futbalových štadiónov. Do tohto programu sa dostali väčšinou mestá, ktorých kluby hrali najvyššie súťaže na Slovensku. Primátorke Jane Vaľovej sa po viacerých rokovaniach podarilo presvedčiť kompetentných, aby kvôli svojmu dezolátnemu stavu mohol aj humenský štadión dostať medzi 23-ku, na ktorých obnovu sa našli finančné zdroje.

Ako uviedol na tlačovej konferencii k otvoreniu štadióna predseda Smeru-SD Róbert Fico, aj vzhľadom na to, čo sa podarilo v Humennom, považuje projekt rekonštrukcie futbalových štadiónov za veľmi úspešný. "V roku 2012 – 2013 som podpisoval ešte ako predseda vlády so SFZ špeciálnu zmluvu, na základe ktorej bol štát pripravený prefinancovať 45 miliónov eur, ktoré používa SFZ ako príspevky na rekonštrukciu futbalových štadiónov. Momentálne sú z tých zdrojov vyčerpané vyše dve tretiny. Potešiteľné je, že aj mestá a iné subjekty, ktoré rekonštruujú štadióny, prispievajú na ich modernizáciu vyššími vlastnými zdrojmi než sa pôvodne predpokladalo.“

Diskutovali aj o zákone o športe

Expremiér sa spolu s primátorkou dotkli aj nového zákona o športe, ktorý má začať platiť od budúceho roka. Zhodli sa, že jeho aplikácia v praxi môže spôsobiť veľké finančné problémy mnohým slovenským klubom vrátane futbalistov FK Humenné, či hokejistov MHK Humenné. V krátkom čase sa kvôli tomu zákonu stretne aj Koaličná rada.

„Aj na mňa sa obrátili viacerí športovci, ktorí tvrdia, žeby bolo vhodné, aby sme zachovali existujúci právny stav, aby sme neurobili z profesionálnych športovcov klasických zamestnancov, pretože v takom prípade sa budú zvyšovať daňové a odvodové náklady. Športovci a kluby sa obávajú, že pokiaľ by sa zaviedla nová právna úprava, viedlo by to k vážnym finančným problém," skonštatoval R. Fico.

Dnešné slávnostné otvorenie futbalového štadióna sprevádzal už od predpoludnia bohatý športový a spoločenský program. Slávnostné otvorenie pokračuje aj v sobotu, keď jeho najväčším ťahákom bude o 18.00 hod. súboj futbalistov FK Humenné s prvoligistom MFK Zemplín Michalovce. Po skončení zápasu odovzdajú predstavitelia Východoslovenského futbalového zväzu futbalistom FK Humenné pohár za víťazstvo v uplynulej sezóne IV. ligy skupiny Sever. Slávnostné otvorenie štadióna vyvrcholí vystúpením skupiny Lady Colors a záverečným ohňostrojom.

 

Ing. Mária Míčková

Tlačový referát

Mestský úrad v Humennom

Kukorelliho 34

066 01 Humenné

tlacove@humenne.sk

0577863221

Čítané: 3965 x