Registrovať
Zabudol som svoje heslo

Sobota 7. December 2019 | meniny má Ambróz

Monitorujeme 1661 informačných zdrojov

Viete, ako správne rozvíjať jemnú motoriku u detí?

Hovoríte si, že ste tento pojem už niekde počuli, ale vlastne veľmi neviete, o čo ide? Jemná motorika u detí a jej rozvoj je dôležitou súčasťou správneho vývoja najmä v predškolskom veku. Jedná sa o detailné a drobné pohyby, ktoré sú vykonávané rukami a je pre potrebná veľká presnosť. Nemusíte sa však báť žiadnych zložitých úloh, pomôže totiž aj pomoc v domácnosti. Ak navyše na zdokonaľovanie motoriky zvolíte kreatívnu činnosť a tvorenie, deti to určite bude baviť.

Jemnej motorike by sme mali venovať najviac pozornosti v predškolskom období našich ratolestí. V tomto období sa totiž učia nezávisle pohybovať prstami a postaviť palec oproti ostatným prstom. Zvládnutá jemná motorika je nevyhnutná pre všetky manuálne činnosti a aj na zvládnutie čítania a písania. Nedostatky v tejto oblasti sa môžu prejaviť napríklad problémami pri kreslení, keď má dieťa problém s udržaním pasteliek, či pri snahe zapnúť gombík.

Každodenný cvik

Deti sú pomocníci, ktorí radi asistujú aj pri úkonoch a činnostiach, ktoré  sú pre dospelých zdanlivo banálne. Im však dodajú pocit dôležitosti a navyše, čo si samé neuvedomujú, pomáhajú pri rozvoji jemnej motoriky. Nechajte ich preto pomáhať v kuchyni, skvele ju precvičí miešanie, vykrajovanie, presýpanie alebo krájanie mäkkých surovín neostrým nožom. Detskú motoriku podporí aj vešanie bielizne, odomykanie a zamykanie, listovanie v knihe po jednotlivých listoch, šraubovanie vrchnákov alebo napríklad navíjanie vlny.

Zábavné ručné práce

Precvičovaním jemnej motoriky je možné rozvíjať aj kreativitu detí, čo je tiež veľmi dôležité. Na to poslúži navliekanie korálok alebo napríklad sušeného ovocia, modelovanie z plastelíny, výroba pečiatok a pečiatkovanie, lepenie aj skladanie z papiera. Staršie deti zas môžu skúsiť vystrihovanie, ktoré je taktiež výborné a preverí ich schopnosti. Úlohu podpory kreativity u detí si uvedomujú aj veľké spoločnosti, ako napríklad výrobca cukroviniek HARIBO, ktorý sa na podporu detskej kreativity a rozvoja dlhodobo zameriava v rámci špeciálnych aktivít a akcií. 

Skúste dokresľovanie

Deti milujú maľovanie. Čo tak im túto zábavu trochu ozvláštniť a osladiť? Pripravte im maliarskou šablónu a nechajte ich obrázok dokresliť a dozdobiť. Táto aktivita môže byť veľká zábava predovšetkým s malými deťmi, a navyše si pri nej aj pochutíte.

Tip: Kreatívne dokresľovanie

Čo budete potrebovať na originálne ovocné obrázky? 

  • Cukríky HARIBO Flower Power
  • Tvrdší papier/hárok A4
  • Farebné pastelky, príp. fixky
  • Lepidlo

Postup:

Predkreslite deťom obrázky s jarnou tematikou a potom ich nechajte ich vyfarbiť a dozdobiť. Deti môžu doplniť záhradu alebo lúku kvetmi a šablónu celkovo doplniť napríklad o slniečko či mráčik.  U menších detí dbajte o to, aby si precvičovali reálne farby – slniečko je žlté, strom zase zelený.

Datum: 27.03.2019


Copyright © 2009 news.sk Všetky práva vyhradené. Autor a prevádzkovateľ nezodpovedajú za obsah a jeho následky.

Na tejto stránke používame cookies viac informácií

Pridať server: 

Do kategórie:

Pridať

Zrušiť

Pridať novú kategóriu

Pridať

Zrušiť